Szybko do celu, czyli jak wybrać niezawodną nawigację samochodową
Szybko do celu, czyli jak wybrać niezawodną nawigację samochodową
02 styczeń 2014

Powiedzmy sobie szczerze, kobiety w czytaniu mapy są raczej kiepskie. Ale czy musimy z tego powodu rezygnować z jeżdżenia w miejsca, których jeszcze nie znamy? Nie! Wystarczy niezawodna nawigacja z miłym męskim głosem. Jak wybrać tą najlepszą? 

Dla mieszczucha czy obieżyświata?

Po pierwsze powinnaś odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będziesz używać nawigacji. Czy ma cię prowadzić po zaułkach rodzinnego miasta, czy służyć za przewodnika podczas wakacyjnych wypadów po świecie. Od tego bowiem zależeć będzie wybór zainstalowanych w nawigacji map.  Tańsze urządzenia oferują jedynie mapę Polski, jeżeli zależy Ci na szerszej perspektywie, będziesz musiała wydać więcej.

Tradycyjna nawigacja działa w oparciu o mapy drogowe, ale jeżeli planujesz na przykład wycieczkę w góry, a nawigacja ma służyć ci za przewodnika, zastanów się nad jej turystyczną wersją, która wykorzystuje mapy topograficzne.

Rozmiar ma znaczenie

Zwróć uwagę na rozmiar wyświetlacza swojej nawigacji. Nie powinien być zbyt mały (wówczas przecież wystarczyłby ci telefon z odpowiednią aplikacją). Powinnaś dobrze widzieć wszystkie elementy nawigacji bez konieczności bliższego nachylania się, czy zdejmowania urządzenia z systemu montującego do szyby. To urządzenie ma ci przecież ułatwić jazdę, a nie skomplikować prowadzenie samochodu.

Rozmiary ekranów wahają się od 3 do 5 cali. Ale nie tylko rozmiar ma znaczenie. Istotna jest także rozdzielczość. To od niej zależy, ile kolorów zobaczysz na swojej nawigacji. Urządzenie o rozdzielczości 320x240 pikselów jest w stanie wyświetlić 65 tys. kolorów.

Sprawdź też, czy model, który wybrałaś posiada antyodblaskowe pokrycie wyświetlacza, dzięki któremu odczytasz informacje nawet podczas ostrego słońca i automatyczny kontrast wyświetlacza, który automatycznie dostosowuje go do zmieniającej się pory dnia.

Wytrzymała bateria

Nawigację można ładować podłączając do zapalniczki w samochodzie. Jest to jednak zawsze mniej wygodne, niż urządzenie, które jest w stanie funkcjonować na własnej baterii przez całą drogę. Żywotność baterii zależy od wielkości sprzętu, jego funkcjonalności i sposobu użytkowania. Modele o dużych wyświetlaczach wymagają ładowania co 6-8 godzin. Mniejsze mogą wytrzymać nawet cztery razy dłużej.

Dodatkowe elementy, które musisz mieć

Zwróć uwagę na szczegóły, jakie prezentować będzie nawigacja. Możesz liczyć na to, że urządzenie oprócz trójwymiarowej mapy czy zarysów budynków pokaże ci obiekty publiczne (tzw. funkcja POI), takie jak restauracje, hotele, teatry. To nieoceniony pomocnik zwłaszcza podczas wakacji. Udogodnieniem będzie także funkcja „go home”, która w szybki sposób pozwoli ci zaplanować drogę powrotną do domu czy możliwość zaplanowania trasy na podstawie określonego czasu przybycia.

Bardziej rozbudowana nawigacja umożliwi ci słuchanie muzyki dzięki odtwarzaczowi MP3 i oglądanie filmów dzięki MP4. Jeżeli będziesz chciała, aby nawigacja służyła także jako miejsce do przechowywania istotnych w podróży plików, zadbaj o odpowiednio pojemną pamięć. 

Poprzedni artykuł Następny artykuł